Strona głównaPolecanePrzepisy z gazetki Lewiatan na dania z nowalijek

Przepisy z gazetki Lewiatan na dania z nowalijek

Wiosna to czas, kiedy na sklepowych półkach zaczynają pojawiać się nowalijki, czyli pierwsze w sezonie świeże warzywa. Stęsknieni po zimie za witaminami w naturalnym wydaniu chętnie sięgamy po młode jarzyny, by pobudzić organizm do działania i regeneracji. Tym bardziej że nowalijki to świetny pomysł na obiad lub przekąskę. Oferty świeżych warzyw można wypatrywać już w gazetce Lewiatan. Wśród młodych warzyw, które najwcześniej można kupić na przełomie marca i kwietnia, pojawiają się m.in. sałata, botwinka, szpinak, natka pietruszki, cebulka dymka, rzodkiewka, szczypiorek oraz pomidory i ogórki. Aby wybrać najświeższe, warto kierować się zapachem i wyglądem warzyw. Nowalijki nie mają przebarwień oraz są gładkie. Pachną delikatnie, a nie tak intensywnie, jak jarzyny uprawiane w gruncie. Nie oznacza to jednak, że warto ich użyć tylko w formie dodatków do posiłków. Świeże, wiosenne warzywa stanowić mogą doskonałą bazę do przygotowania sytych i co najważniejsze – pełnowartościowych i przepełnionych smakami wiosny – potraw. Nowalijki już teraz pojawiają się w aktualnej gazetce Lewiatana. Dlatego przedstawiamy trzy nietuzinkowe pomysły na przepisy na dania z ich wykorzystaniem. To prawdziwe rarytasy.

Zupa z rzodkiewek oraz kalarepy

To bardzo prosty i szybki przepis. Do przygotowania dania potrzebne są dwie sztuki kalarepy oraz jeden pęczek rzodkiewki, dwa ziemniaki, dwie marchewki i po jednej sztuce pietruszki, cebuli i pora. Do tego kawałek selera, po pół pęczka natki pietruszki i koperku. Przyda się również bulion, oliwa oraz pieprz.

Na początek należy pokroić warzywa w kostkę (poza rzodkiewką i cebulą). Przy czym używamy tylko jednej kalarepy i białą część pora. Wrzucamy je do ok. 1,5 litra wody (dodajemy wówczas bulion w kostkach) lub do gotowego bulionu. Gotujemy warzywa do miękkości. Następnie dodajemy połowę posiekanej wcześniej zieleniny, chwilę gotujemy, doprawiamy szczyptą pieprzu i miksujemy blenderem. Pozostaje ostatnia czynność. Połowę odłożonego wcześniej pora i rzodkiewkę kroimy w plasterki, cebulę w piórka, a jedną kalarepkę w słupki. Tak przygotowane warzywa smażymy przez ok. 5 minut na rozgrzanej oliwie, a następnie dodajemy do zupy i gotujemy przez moment. Całość dekorujemy resztą posiekanej pietruszki i koperku.

Pierogi z botwinką w roli głównej

Pierwszy smak wiosny można poczuć, korzystając z przepisu na pierogi. Najlepiej zacząć od przygotowania farszu, na który składa się z 0,5 kg botwinki, ok. 200 g sera bryndza i szczypiorek (pół pęczka). Botwinkę myjemy i oparzamy wrzątkiem oraz odsączamy. Kolejno siekamy ją i mieszamy z rozgniecioną bryndzą. Dodajemy szczypiorek, przyprawiamy solą oraz pieprzem.

Do przygotowania ciasta potrzebnych jest 400 g mąki, jedno jajko i szczypta soli. Mąkę trzeba rozgnieść z jajkiem. Dodać sól oraz stopniowo dolewać ciepłą wodę, aby ciasto stało się sprężyste. Pod koniec należy je rozwałkować i wyciąć szklanką okręgi, na który łyżeczką nakładamy farsz. Sklejamy brzegi i wrzucamy do wrzącej, osolonej wody. Pierogi są gotowe, gdy wypłyną na powierzchnię.

Nowalijki po włosku

Nowalijki mogą stanowić główny składnik nie tylko typowo polskiej potrawy, jaką są pierogi, ale także włoskich makaronów. Jedną z propozycji jest makaron fregola z wiosennymi warzywami. Oczywiście można go zastąpić każdym innym drobnym makaronem, który akurat znajdziemy w sklepie. Danie, choć wieloskładnikowe, pięknie się prezentuje, tworzy wiosenny klimat i ma niepowtarzalny smak.

Potrzebnych będzie 150 g makaronu (suchego). Do tego pęczek rzodkiewek, czosnek, dwie szalotki, jedna czerwona papryka, po jednej marchewce i cukinii, dwie garście świeżego szpinaku, garść groszku cukrowego oraz garść zielonej fasolki szparagowej, a także dodatki. Pokrojoną w słupki paprykę i posiekane szalotki smażymy na patelni. Groszek i szpinak blanszujemy w gorącej wodzie (ok. 1 minutę). Przekładamy na patelnię, na którą dodajemy pokrojone w cienkie paski marchewkę i cukinię. W międzyczasie makaron gotujemy al dente oraz fasolkę (do miękkości) w osobnym garnku. W blenderze miksujemy listki rzodkiewki, przeciśnięty ząbek czosnku, cztery łyżki ziaren słonecznika oraz dwie łyżki tartego parmezanu (można zastąpić go innym serem) i odrobinę oliwy. Tak przygotowane pesto mieszamy z ugotowanym makaronem oraz warzywami. Doprawiamy pieprzem i wykładamy na talerze. Danie dekorujemy fasolką oraz pokrojoną na plasterki rzodkiewką.

Gazetka Lewiatan – pomysły na wiosenne dania i nie tylko

Promocyjna gazetka Lewiatana jest pełna produktów, które mogą odmienić codzienne menu i sprawić, że nawet amatorzy będą tworzyć zachwycające pod względem smaku i wyglądu dania. Warto śledzić, jakie produkty są obecnie w atrakcyjnej cenie lub o które trudno w sklepach, a tymczasem pojawiły się one w aktualnej gazetce Lewiatana. Niech nowalijki oraz inne zdrowe produkty na stałe zagoszczą na polskich stołach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read