Warzywa są obecne w naszej codziennej diecie praktycznie od pierwszych tygodni życia. Na początku podajemy niemowlętom marchewki, dynię czy brokuły. Potem przechodzimy do bardziej wyrazistych warzyw, wzmacniamy też ich smak rozmaitymi przyprawami, sosami. Ale czasami niestety zupełnie o nich zapominamy.
Trzeba jednak pamiętać, że warzywa powinny gościć na naszym stole przez całe życie. Jeśli nasz organizm toleruje te produkty, to nie powinniśmy z nich rezygnować. Warto podkreślić, że wraz z wiekiem zmieniają się nasze gusta kulinarne i to właśnie do nich powinniśmy przystosowywać rodzinne menu.
Dlaczego warzywa są tak zdrowe?
Jako podstawę do przygotowywania posiłków należy wybierać pełnowartościowe produkty. Mogą to być choćby rozmaite warzywa, których mamy pod dostatkiem przez cały rok. Zasługują one na szczególną uwagę ze względu na swoje właściwości – spożywanie warzyw korzystnie wpływa na rozwój organizmu i jego prawidłowe funkcjonowanie. Znajdziemy w nich całą masę cennych witamin i minerałów, w tym:
- witaminy A, C, E i K,
- wapń,
- błonnik,
- foliany,
- magnez,
- potas,
- cynk,
- żelazo.
Jak przechowywać warzywa, aby zachować ich świeżość?
Gdy już zdecydujemy się włączyć warzywa do codziennej diety i zrobimy odpowiednie zakupy, przychodzi czas na odpowiednie przechowywanie poszczególnych produktów. Dzięki temu każdy z nich dłużej zachowa świeżość i będziemy mogli je wykorzystać nawet za kilka dni.
- W lodówce przechowujemy marchew, pietruszkę, selery, sałatę, szczypiorek czy brukselkę.
- W temperaturze pokojowej – ziemniaki, pomidory, ogórki, cebulę, czosnek, cukinię, bakłażany, szparagi.
- Dolną półkę lub szufladę w lodówce dobrze jest wyłożyć papierowym ręcznikiem, który pochłania nadmiar wilgoci, dzięki czemu warzywa nie psują się zbyt szybko.
- Poza lodówką przechowujmy warzywa w papierowych torbach lub drewnianych skrzynkach. Jest to lepsze rozwiązanie niż folia, która utrudnia dostęp powietrza.
Warzywa są świetnym produktem, z którego przygotujemy całą masę smacznych, zdrowych i pożywnych dań dla całej rodziny. Świadomie włączajmy je do codziennej diety i często serwujmy naszym najbliższym. W ten sposób nie tylko urozmaicimy domowe posiłki, ale też zadbamy o zdrowie bliskich nam osób.