Strona głównaPolecanePiramida żywieniowa – podstawowe zasady odżywiania

Piramida żywieniowa – podstawowe zasady odżywiania

Zdrowe odżywianie wcale nie jest bardzo skomplikowane, ani nie wymaga olbrzymich przygotowań. Wymaga jednak często zmiany sposobu myślenia o jedzeniu oraz wyeliminowania szkodliwych nawyków, z których często nie zdajemy sobie nawet sprawy. Najważniejszym elementem, który trzeba uwzględniać, jeżeli chcemy żywić się prawidłowo, jest często wspominana piramida żywieniowa. Czym jest i jak ją wykorzystać w codziennej diecie? O tym opowiemy w dzisiejszym artykule.

Piramida żywieniowa dla dorosłych i dzieci – podstawowe wiadomości

Mianem piramidy żywieniowej określa się graficzne przedstawienie najważniejszych zasad związanych ze zdrowym trybem życia. Dotyczą one podstaw odżywiania się oraz aktywności fizycznej, którą trzeba wykonywać, aby być w dobrej formie.

Jak czytać piramidę? Rozpoczyna się oczywiście od jej podstawy. W tym miejscu znajdują się aktywności oraz składniki odżywcze, których w zdrowym trybie życia powinno być najwięcej. Im bliżej szczytu, tym mniej danego produktu powinniśmy jeść. Nie oznacza to jednak, że można całkiem wyeliminować któryś z nich z naszego jadłospisu.

W każdym kraju piramida jest przygotowywana przez inną placówkę. W Polsce za jej opracowanie odpowiada Instytut Żywności i Żywienia z siedzibą w Warszawie.

Choć piramida przedstawia w dużym uproszczeniu zasady postępowania, to jednak nie ma jednej wersji dla wszystkich grup wiekowych. Tak naprawdę przygotowuje się aż trzy piramidy – podstawową jest wariant dla osób dorosłych. Oprócz niego występuje jednak również piramida żywieniowa dla dzieci i młodzieży oraz piramida dla osób starszych.

Z czego wynika taki podział? Podstawową przyczyną, dla której przygotowuje się aż trzy różne piramidy, są różne potrzeby w zakresie żywienia i aktywności fizycznej w każdej z tych grup wiekowych.

Piramida żywieniowa – co się w niej znajduje?

Bieżąca wersja piramidy żywieniowej u swych podstaw ma oczywiście aktywność fizyczną. Nie muszą to być bynajmniej wytężone ćwiczenia na siłowni. Bardziej cenione jest regularne spacerowanie, jazda na rowerze lub pływanie. Dzięki nim zdecydowanie łatwiej utrzymać dobrą formę przez długie lata.

A jakie składniki odżywcze powinny znaleźć się w zdrowej diecie? Podstawą są oczywiście warzywa i owoce. Każdego dnia należy zjadać przynajmniej pięć porcji warzyw i owoców. Mianem porcji określa się ilość równoważną wielkości średniego jabłka lub pomidora. Warzywa i owoce stanowią podstawowe źródło cukrów w naszej diecie, zawierają wiele witamin, minerałów oraz błonnika. Są również mało kaloryczne i lekkostrawne.

Na drugim miejscu w piramidzie znalazły się produkty zbożowe. Mowa oczywiście o makaronach, kaszach i pełnoziarnistym pieczywie. Oczywiście muszą to być artykuły wysokiej jakości, pochodzące ze sprawdzonych sklepów, np. SklepAgnex.pl. Wtedy to zyskamy pewność, że w nich znajdziemy sporo witamin. Stanowią one bowiem cenne źródło węglowodanów oraz błonnika pokarmowego, regulującego pracę układu pokarmowego.

Nie można zapominać o produktach mlecznych. Mleko, kefiry, jogurty i sery zawierają sporo białka, podstawowego budulca komórek całego ciała, oraz cennych minerałów, w tym oczywiście wapnia, niezbędnego dla dobrej kondycji kości i stawów.

Niemal na samym szczycie znajduje się mięso. Warto maksymalnie ograniczyć czerwone odmiany na rzecz drobiu i ryb. Powinniśmy także spożywać sporo nasion strączkowych. W tych produktach występuje olbrzymia ilość białka oraz kwasów tłuszczowych.

U góry piramidy występują tłuszcze. Powinniśmy wybierać zwłaszcza te roślinne, na przykład oliwę z oliwek lub popularny w naszym kraju olej rzepakowy. Należy natomiast unikać tłuszczy zwierzęcych, choćby smalcu.

A co można pić? Podstawowym napojem powinna być na co dzień woda. Można również uzupełniać ją o kawę lub herbatę, najlepiej bez dodatku cukru.

Piramida żywieniowa – sposób na zdrowie i dobrą kondycję

Zdrowe żywienie to na pewno nie jednorazowa, restrykcyjna dieta. Wprost przeciwnie – to wyrobienie w sobie nowych nawyków, bazujących na właściwych składnikach pokarmowych. Stawiajmy na warzywa i owoce, jedzmy produkty nieprzetworzone, pochodzące ze sprawdzonych źródeł od zaufanych dostawców. Bądźmy aktywni fizycznie.

Dzięki temu dostarczymy do organizmu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, odpowiadających za prawidłową pracę poszczególnych układów. Regularna aktywność fizyczna pomoże natomiast utrzymać ciało w dobrej kondycji.

Zdrowie tak naprawdę zależy od nas – zacznijmy zatem od właściwych nawyków. Piramida żywieniowa będzie do tego główną wskazówką i wsparciem.

1 KOMENTARZ

  1. Ja odkąd jestem w ciąży to jem trochę inaczej, bo mam większe zapotrzebowanie na niektóre składniki no i jem teraz za dwóch 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read