Jest pyszny, słodki w smaku, a przy tym zdrowy. Mówią, że jest jak płynne złoto i ma cenne właściwości lecznicze. Wiele osób stosuje go podczas przeziębienia, ale także dodaje do deserów. O czym mowa? Oczywiście o miodzie. Jednak, czy każdy jego rodzaj ma tak niezwykłe działanie? Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie właściwości prozdrowotne ma miód spadziowy, znajdziesz je poniżej.
Miód spadziowy – jak powstaje?
W przeciwieństwie do miodów, które powstają z nektarów kwiatów, miód spadziowy wytwarzany jest zupełnie inaczej. Owady przetwarzają go ze spadzi, czyli soku z drzew iglastych lub liściastych. To właśnie dlatego jego kolor odróżnia się od pozostałych miodów, a w smaku jest niesamowicie głęboki. Iglasty jest łagodny, natomiast liściasty ma żywiczny posmak. Przy tym posiada wiele właściwości odżywczych.
Właściwości prozdrowotne miodu spadziowego
Miód potrafi zdziałać prawdziwe cuda! Nie wierzysz? Nie dość, że przyspiesza gojenie ran, skutecznie koi nerwy, do tego zwalcza bakterie podobnie jak antybiotyk, to jeszcze wzmacnia ogólną odporność organizmu. Miód spadziowy zawiera dziewięć razy więcej biopierwiastków niż pozostałe miody wykonane z nektarów kwiatowych. Jeśli chcesz spróbować jego dobroczynnych właściwości, możesz kupić go np. w Przedsiębiorstwie Pszczelarskim Miodoland.
Co zawiera w sobie miód spadziowy?
W miodzie spadziowym znajdziesz wiele składników odżywczych. Produkt ten zawiera między innymi: potas, magnez, fosfor, wapń, żelazo, mangan, sód, aminokwasy, enzymy, liczne witaminy, takie jak A, B2, B6, C, PP oraz K.
Miód spadziowy, czyli samo zdrowie
Spożywając miód spadziowy, możesz znacząco zmniejszyć negatywny wpływ na Twój organizm kawy i herbaty , a także alkoholu czy tytoniu. Jedzony w odpowiednich ilościach pomaga także w regulacji przemiany materii. Spadź normuje pracę serca, , obniża ciśnienie i ma pozytywny wpływ na krążenie. Do tego wspomaga leczenie chorób reumatycznych.
To jeszcze nie koniec prozdrowotnych właściwości miodu spadziowego – poprawia on pracę nerek, goi oparzenia i odmrożenia, pomaga też pozbyć się bezsenności i złagodzić stany niepokoju. Spadź iglasta ma dodatkowo działanie przeciwzapalne, łagodzi kaszel i przeziębienie, a do tego stosuje się go wykrztuśnie. Miód spadziowy stosuje się również pomocniczo w leczeniu nowotworowym, a także w walce z astmą czy kamicą nerkową. Natomiast olejki eteryczne zawarte w miodzie spadziowym pozwalają na wsparcie leczenia nerwicy serca. Co więcej, zapobiegają tworzeniu się kamienia nazębnego.
Ja uwielbiam każdy miód, choć spadziowy i manuka to chyba najchętniej kupuję 😉