Miłośnicy tradycyjnej kuchni często trwają w przekonaniu, że ich ulubione dania nie ulegały od lat żadnym modyfikacjom. Nawet najbardziej klasyczne polskie potrawy czerpią jednak z nowych wpływów i wzorców. Która kuchnia jest lepsza – tradycyjna, czy nowoczesna?
Tradycje polskiej kuchni
Tradycyjna polska kuchnia kojarzona jest przede wszystkim z klasycznymi, serwowanymi od pokoleń potrawami. Na jej ukształtowanie się miały wpływ różne przemiany historyczne. Głównym składnikiem dań kuchni polskiej są węglowodany – kasze, pieczywa i warzywa skrobiowe. Tradycyjne obiady mogą składać się nawet z dwóch lub trzech dań. Charakterystyczny jest także smak klasycznej kuchni polskiej; umiarkowanie ostry, ale przy tym słony, korzenny i ziołowy. Polskę przez lata zamieszkiwały różne kultury i narody. Wynikało to ze położenia geograficznego Rzeczypospolitej, a także specyficznej historii Europy. Polska kuchnia ma w sobie wiele naleciałości niemieckich, rusińskich, tatarskich i tureckich, a nawet włoskich i francuskich. Trudno też przecenić wpływ kuchni żydowskiej.
Nowoczesne przepisy na dania tradycyjne
W tradycyjnej kuchni polskiej od zawsze podawane było jajko sadzone. Jego przygotowanie jest banalnie proste. Pozwala też na zachowanie walorów odżywczych jajka. Najczęściej serwowane jest ze szklanką maślanki i młodymi ziemniakami posypanymi koperkiem. Jajko sadzone również występuje w wersji unowocześnionej, tym razem jako ciasto wielkanocne. Pod taką nazwą funkcjonuje bowiem znakomity sernik brzoskwiniowy. Z wyglądu przypomina właśnie jajko sadzone, często uznawane za symbol świąt wielkanocnych.
Przykładem bardzo tradycyjnej przystawki jest natomiast mizeria z ogórków. Najlepiej przyrządzać ją w sezonie. Tradycyjnie powstaje z pokrojonych lub przetartych zielonych ogórków gruntowych, a poza sezonem – ze szklarniowych. Mizeria wstępuje zwykle z dodatkiem śmietany, jogurtu, kefiru lub zsiadłego mleka. Nierzadko doprawia się ją olejem, sokiem z cytryny lub octem. Można też dodać szczypiorek, natkę pietruszki oraz miętę. W kuchni nowoczesnej mizeria zyskuje zupełnie nowy charakter. Na szczególną uwagę zasługuje wersja z czerwonej cebuli. W takiej formie ma postać kremowej sałatki, którą podawać można np. do dań mięsnych z grilla. Jej cechą charakterystyczną jest słodko-kwaśny smak, który można stopniować dodatkiem soku z cytryny. Przykładem bardzo tradycyjnej przystawki jest także surówka z białej kapusty. Można jednak na różne sposoby ją unowocześnić, np. dodając kukurydzę, kiszony ogórek czy jabłko.
Nowe czerpie ze starego
W historii tradycyjnej polskiej kuchni ważne miejsce zajmują żeberka. Wiele ciekawych przepisów na ich bardziej nowoczesne przyrządzenie znaleźć można na blogu https://kulinarneprzeboje.pl/. O ile żeberka wieprzowe w sosie własnym nie odbiegają znaczą od standardowej receptury, to przyrządzenie ich w miodzie i ketchupie daje bardzo oryginalny efekt. Mięso zapiekane jest w słodko-pikantnej marynacie, dzięki czemu zyskuje niespotykane w tradycyjnych przepisach walory smakowe. Żeberka zapiec można w naczyniu żaroodpornym pod przykryciem lub wykorzystać rękaw do pieczenia. Stają się wówczas bardzo soczyste – mięso łatwo odchodzi od kości, a przy przeżuwaniu praktycznie rozpływa się w ustach.
Kuchnia tradycyjna czy nowoczesna?
Codzienne polskie obiady mogą się różnić w poszczególnych regionach, ale wiele z tych dań zdołało zyskać popularność w praktycznie całym kraju. Obecne trudno już rozstrzygnąć, skąd wywodzi się na przykład schab duszony w sosie pomidorowym. Kolejne pokolenia wzbogacają go jednak coraz to nowymi ziołami i przyprawami, zmieniając tym samym oryginalną recepturę. Przykładem typowo polskiego dania jest również chłopski garnek. Tak właśnie nazywane są pożywne i sycące posiłki jednogarnkowe. One również są nieustannie unowocześniane. Trudno więc jednoznacznie ocenić wyższość jednej kuchni nad drugą. Oba nurty wzajemnie się dopełniają i trudno byłoby im funkcjonować osobno. Najlepiej postawić na tradycyjne dania w nowoczesnej odsłonie, a także nieustannie poszukiwać nieznanych smaków.