Strona głównaPolecaneJak się odżywiać przy nowotworze, podczas chemioterapii i po przeszczepie?

Jak się odżywiać przy nowotworze, podczas chemioterapii i po przeszczepie?

Wszyscy wiemy jak ważna jest zbilansowana dieta. Pomaga nam utrzymać wagę i zachować dobre zdrowie. Nie inaczej jest w chorobie. To, co i jak jemy przekłada się bezpośrednio na nasze zdrowie. Jak wygląda dieta przy nowotworze złośliwym? Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Czego na pewno nie powinniśmy jeść?

Dieta przy białaczce wymaga od nas pewnych wyrzeczeń, jednak z drugiej strony nawet ciesząc się zdrowiem powinniśmy unikać kalorycznych, tłustych i wysokoprzetworzonych produktów.

Dieta przy nowotworze złośliwym

Dieta przy nowotworze różni się w zależności od konkretnego rodzaju tej choroby. Inaczej też będzie wyglądać nasz jadłospis w różnych fazach choroby. Co innego będziemy mogli jeść tuż po jej zdiagnozowaniu, inaczej będzie wyglądać nasza dieta po przeszczepieniu szpiku.

Choć niemożliwe jest ustalenie jednej diety dla wszystkich pacjentów, ponieważ każdy przypadek jest inny, są jednak pewne ogólne zalecenia.

W chorobie powinniśmy zrezygnować między innymi ze słodkości czy tłustych, smażonych potraw obciążających nasz żołądek. Możemy natomiast śmiało wybierać duszone lekkie mięsa i ryby, warzywa gotowane na parze czy lekkie przekąski z niektórych owoców.

Dieta przy chemioterapii chłoniaka

Dieta przy chemioterapii chłoniaka też powinna być ściśle przestrzegana. Osoba chora powinna jeść małe porcje 4-5 razy dziennie w odstępach nie przekraczających 4 godzin. Powinno unikać się ostrych przypraw, które mocno obciążają żołądek. Wskazane jest także by posiłki zawierały produkty zbożowe takie jak mąka, kasza, ryż czy płatki zbożowe. Nie zaszkodzi nam też pieczywo.

Dieta po przeszczepie szpiku

Dieta po przeszczepie szpiku kostnego, tak jak przy innych nowotworach, powinna być bogata w warzywa i owoce. Osoba chora powinna jeść ich około 500 gramów dziennie. Dieta po przeszczepie komórek macierzystych powinna być pozbawiona potraw wędzonych, mocno solonych, smażonych i wysokoprzetworzonych.

Dieta przy białaczce

W przypadku białaczki dieta optymalna wymaga odpowiedniego przygotowania, ale jej skutki mogą być zbawienne dla chorego organizmu. Osoby w trakcie leczenia powinny pamiętać o dobrym nawodnieniu organizmu. Osoba dorosła powinna pić około 1,5 do 2 litrów płynów dziennie. Najlepiej wodę niegazowaną, słabą herbatę, lekko słodzone kompoty albo koktajle mleczno-owocowe. Przy białaczce powinno się wystrzegać wszelkich słodzonych napojów i soków, które są wręcz szkodliwe dla organizmu. Jaka dieta przy chemioterapii? Więcej informacji o żywieniu przy nowotworze złośliwym znajdziesz na stronie https://www.dkms.pl/pl/prawidłowe-odzywianie-chorych-na-nowotwory-krwi-jest-ważne

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read