Dieta białkowo tłuszczowa to połączenie diety wysokobiałkowej oraz wysokotłuszczowej. Kluczowym jest tu ograniczenie ilości spożywanych węglowodanów. To sposób odżywiania przeważnie dedykowany dla osób chcących jak najszybciej zrzucić zbędne kilogramy.
Na czym polega dieta białkowo tłuszczowa?
Przeprowadzenie diety białkowo tłuszczowej składa się na trzy fazy. Na samym początku adaptujemy organizm do nowego sposobu odżywiania: najważniejszym krokiem, jaki należy podjąć na tym etapie, jest ograniczenie ilości przyjmowanych węglowodanów do 20 gramów na dobę. W związku z tym rezygnujemy ze spożycia cukru oraz wszelkiego rodzaju produktów zbożowych, a także warzyw oraz owoców zawierających duże ilości skrobi. Nasze posiłki powinny składać się w głównej mierze z ryb, mięsa, jajek, tłuszczów pochodzenia roślinnego oraz warzyw niskoskrobiowych.
Podczas drugiego etapu diety zwiększamy ilość dziennie przyjmowanych węglowodanów do 30-50 gramów na dobę. Warto wówczas wprowadzić do jadłospisu warzywa oraz owoce o niskim indeksie glikemicznym.
Trzecia, ostania faza, polega na cotygodniowym zwiększaniu ilości przyjmowanych węglowodanów o 10 gramów do momentu, aż nasza masa ciała będzie utrzymywać się na stałym poziomie. Ważne jest tutaj regularne monitorowanie wagi, by w sytuacji, kiedy nastąpi jej przyrost, powrócić do takiej ilości przyjmowanych węglowodanów, kiedy nasza masa ciała utrzymywała się na stałym poziomie.
Niezależnie od tego, w której fazie diety aktualnie jesteśmy, zawsze powinniśmy pamiętać o tym, aby nie łączyć cukrów z przyjmowanymi tłuszczami pochodzenia zwierzęcego oraz z jajami.
Inną kwestią, jaką należy mieć na względzie podczas stosowania diety białkowo tłuszczowej, jest nawadnianie organizmu. Białko jest składnikiem szczególnie obciążającym nerki – częste przyjmowanie go skutkuje powstawaniem dużych ilości kwasu moczowego, który musi zostać wydalony z organizmu. Aby tak się stało, osoba stosująca dietę białkowo tłuszczową powinna wypijać dziennie 2-2,5 litra wody.
Dla kogo jest przeznaczona?
Dieta białkowo tłuszczowa jest bardzo popularna wśród sportowców przeprowadzających redukcję tkanki tłuszczowej. Sportowiec pomimo zmniejszonej ilości przyjmowanych węglowodanów, nie będzie odczuwać zmęczenia – jego treningi mogą być bardziej efektywne, a waga progresywnie zacznie spadać. Tego sposobu odżywiania również mogą spróbować osoby zmagające się z insulinoopornością oraz chorujący na cukrzycę typu II.
Efekty diety białkowo tłuszczowej
Zasadniczym i zarazem najbardziej pożądanym efektem diety białkowo tłuszczowej jest szybka redukcja wagi. Co istotne – odbywa się to przy jednoczesnym spożywaniu sycących posiłków, dzięki czemu nie musimy znosić nieprzyjemnego uczucia głodu, jak w przypadku wielu innych diet redukcyjnych. Kolejnym korzystnym efektem tej diety jest regulowanie poziomu cukru we krwi oraz opanowanie uzależnienia od słodkości. Ograniczenie spożycia cukrów również dobrze wpłynie na florę bakteryjną jelit dzięki eliminacji zamieszkujących tam szkodliwych bakterii.
Zastrzeżenia
Chociaż dzięki diecie białkowo tłuszczowej można zaobserwować dużo pozytywnych efektów, tak należy postępować z nią ostrożnie, ponieważ długotrwałe jej stosowanie może mieć negatywny wpływ na organizm. Jedną z podstawowych wad tego stylu żywienia jest zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej (zbyt długie stosowanie może prowadzić nawet do zakwaszenia organizmu). Inną wadą diety białkowo-zasadowej jest możliwy niedobór składników mineralnych, witamin oraz błonnika pokarmowego. Niedobór witamin oraz składników mineralnych może skutkować ogólnym osłabieniem organizmu oraz nadmierną sennością, a niewielkie spożycie błonnika – długotrwałymi zaparciami. Ostatnią rzeczą, jaką należy mieć na względzie w przypadku diety skoncentrowanej na przyjmowaniu tłuszczów oraz białka, jest pamiętanie o tym, że długotrwałe jej stosowanie zwiększa ryzyko zachorowania na miażdżycę oraz inne schorzenia układu sercowo-naczyniowego.