Strona głównaPoradyPieczenie chleba na zakwasie - jak powinno prawidłowo wyglądać?

Pieczenie chleba na zakwasie – jak powinno prawidłowo wyglądać?

Pieczenie chleba na zakwasie nie wymaga od nas niczego więcej, poza chęciami. Nasze babcie dodałyby z pewnością, iż konieczne jest posiadanie talentu do wypieków oraz serca, które trzeba włożyć w domowy chleb. Chcielibyście mieć własny chleb na śniadanie, ale nie wiecie, jak w ogóle zacząć? Jeśli zastosujecie się do naszych rad, na pewno poradzicie sobie bezbłędnie podczas wykonywania tego zadania i będziecie się mogli rozkoszować walorami smakowymi wypieku co najmniej tak dobrego, jak ten, który przygotowywany był niegdyś przez babcie.

Konieczny asortyment

Jest to jeden z najłatwiejszych aspektów związanych z pieczeniem chleba na zakwasie, gdyż z kilkoma akcesoriami, które znaleźć można w praktycznie każdej kuchni w Polsce, wyczarowanie chrupiącego pieczywa, którego zapach wszystkich oszołomi, nie będzie stanowiło żadnego problemu. Poza dwoma rękami niezbędna będzie również miska, woda, mąka, stolnica, specjalna forma do pieczenia oraz piekarnik. 

Odpowiednie dokarmianie zakwasu

Do przygotowania ciasta na pyszny chleb, niezbędny będzie właściwie dokarmiony zakwas. Jeśli zastosujesz słabo pracujący zakwas, to Twój chleb na pewno ładnie nie wyrośnie. Rano należy wyjąć zakwas z lodówki, odczekać trzydzieści minut, aż osiągnie ono pokojową temperaturę i dokarmić go jak zwykle. Najlepiej, abyś zastosował do tego tyle mąki oraz wody, ile będziesz używał do pieczenia swojego chleba. Przykładowo, jeśli pieczesz najczęściej chleb żytni, do którego stosujesz 120 g zakwasu, musisz dodać 60 ml wody oraz 60 g mąki, czyli razem dokładnie tyle samo, co zabierzesz z zakwasu. Musisz dać czas zakwasowi, najlepiej do wieczora, aby ten zaczął pracować. Zakwas będzie idealny do wypieku chleba, kiedy zakończy fazę fermentacji oraz wzrostu, będzie silnie bąbelkował i zacznie właśnie delikatnie opadać. 

Przydatny może być również artykuł: https://nores.pl/180-gramow-maki-ile-to-szklanek/

Przygotowanie zakwaszonego ciasta

Zakwaszone ciasto stanowi odpowiednik zaczynu drożdżowego. Odmierzoną ilość zakwasu należy wymieszać z podanymi w przepisie ilościami wody oraz mąki. Jest to moment na wprowadzenie do ciasta wszelkich typów mąk, które mają występować w chlebie. Całość musisz przykryć, niemniej niezbyt szczelnie i zostawić na całą noc. Rankiem zakwaszone ciasto winno podwoić swoją objętość i wyraźnie poluźnić konsystencję. 

Ciasto na chleb

Do wyrośnięcia zakwaszonego ciasta musisz dodać resztę składników na chleb. Warto, abyś skorzystał z metody innej aniżeli w przepisach, do których na co dzień zaglądasz. Składniki do zakwaszonego ciasta można dodawać w podanej kolejności: przyprawy oraz letnia woda, dokładne mieszanie i dodanie mąki. Taka kolejność jest odpowiednia, gdyż dokładne wymieszanie i równomierne rozprowadzenie soli jest trudne, a tym bardziej miodu w gęstym cieście zawierającym mąkę. Do wyrabiania najlepsza jest szpatułka z krótką rączką albo drewniana łyżka. Ciasto powinieneś niezbyt szczelnie przykryć i odstawić do chwili, aż podwoi swoją objętość, co zająć może 2 albo więcej godzin. 

Odpowiednie formowanie ciasta

Wyrośnięte ciasto musisz ponownie wymieszać albo wyrobić, jeżeli jest ono gęste. Formę posmaruj oliwą lub olejem, wysyp otrębami i umieść w niej ciasto. Na wierzch możesz wysypać ulubione ziarna, przykryć za pomocą papieru do pieczenia, żeby powierzchnia ciasta zbytnio nie wyschła i odstawić do wyrośnięcia. Ciasto powinno dwukrotnie zwiększyć swoją objętość. 

Co zrobić, żeby chleb nie pękał podczas pieczenia? 

Najlepiej będzie, jeśli upieczesz chleb w piecu chlebowym z zastosowaniem specjalnego kamienia do pieczenia pizzy oraz chleba. Kamień włóż do zimnego jeszcze piekarnika i przez godzinę go rozgrzewaj. Piekarnik z rozgrzanym dobrze kamieniem nie straci nazbyt dużo temperatury podczas otwierania drzwiczek i wkładania do niego chleba. Ciasto będzie się od razu mocno piekło. Warto, abyś po upływie mniej więcej 20 minut, kiedy na wierzchu utworzy się już skórka, przykrył chleb z użyciem papieru do wypieków, żeby nie zarumienił się zbyt mocno i nie popękał. Jest to na pewno kwestia indywidualnego podejścia. 

Więcej informacji, co zrobić, żeby chleb nie pękał podczas pieczenia, przeczytasz w artykule: 
https://nores.pl/co-zrobic-zeby-chleb-nie-pekal-podczas-pieczenia/

Kiedy upiec chleb, jeśli rano trzeba iść do pracy?

Jeżeli pracujesz na pełny etat i nie ma cię od rana nawet przez 10 godzin, to również możesz upiec sobie chleb na zakwasie. W tej sytuacji dokarm zakwas wieczorem. Rano przygotuj zakwaszone ciasto, zaś po powrocie z pracy dodaj resztę składników, poczekaj, aż ciasto dobrze wyrośnie. Następnie przełóż je do formy i zostaw na czas, który określono w przepisie. Kiedy chleb już ładnie wyrośnie, po prostu go upiecz. Jeżeli jest już zbyt późno, chleb możesz wstawić do lodówki i upiec go na drugi dzień, rano albo po pracy. 

Więcej przydatnych artykułów znajdziesz w zaprzyjaźnionym serwisie: Nores.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read