Piece konwekcyjno parowe to podstawowe wyposażenie większości lokalów gastronomicznych. Charakteryzują się one dużą funkcjonalnością, małą awaryjnością oraz wysoką oszczędnością energii. Te cechy z pewnością przekonują właścicieli lokali gastronomicznych, którzy często decydują się na zakup takiego urządzenia. Lecz co z osobami, które nie czują się dostatecznie przekonane? Jakie są największe wady i zalety takich urządzeń? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.
Zasada działania
Piec konwekcyjno parowy jest, jak sama nazwa wskazuje, bazuje na podgrzewaniu gorącą parą. Dzięki takiemu zabiegowi nasze potrawy nie tracą walorów smakowych i estetycznych, a przy okazji są gotowe do podania w bardzo krótkim czasie. Dzieje się tak dlatego, że wentylatory umieszczone wewnątrz urządzenia przetłaczają gorące powietrze przez komorę, co wymusza jego ruch poziomy. Następnie powietrze jest przepuszczane przez specjalne filtry, które odtłuszczają je z drobinek tłuszczu i ponownie powietrze trafia do wentylatorów. Taka cyrkulacja w połączeniu z technologią gwarantuje nieprzenikanie zapachów oraz utrzymanie równomiernej temperatury w komorze, w której znajduje się nasza potrawa. Oczywiście do komory dodawana jest również, wspomniana wcześniej, para wodna, która zapobiega utracie wilgoci przez potrawę, a dodatkowo przyśpiesza cały proces podgrzewania.
Piec konwekcyjno parowy i jego główne zalety
Tego typu maszyny są, z pewnością, jednymi z bardziej funkcjonalnych urządzeń dostępnych dla gastronomii. Umożliwiają one, chociażby różne rodzaje obróbki: od gotowania na parze, blanszowania, pieczenia grillowania czy nawet wędzenia. Funkcjonalność, którą oferują piece konwekcyjno parowe, jest naprawdę szeroka. Ponadto tego typu maszyny charakteryzuje również duża oszczędność energii, a co za tym idzie – kosztów. Takie piece są urządzeniami wysokowydajnymi energetycznie. W porównaniu do ich tradycyjnych odpowiedników, piece konwekcyjno parowe zużywają średnio o 30% mniej energii elektrycznej i 40% mniej wody. Dodatkowym atutem jest małe zajęcie powierzchni w kuchni – ok. 1m2 i niska awaryjność. W 90% awarie są spowodowane osadzaniem się kamienia kotłowego, czego wynikiem jest niewłaściwa pielęgnacja urządzenia. Dlatego tak ważne jest odpowiednie I szczegółowe czyszczenie takiego pieca, by później uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.
Wady piecy konwekcyjno parowych
Piece najczęściej są wyposażone w wewnętrzne uchwyty na różne potrawy. Niestety brakuje w tych urządzeniach możliwości przygotowania posiłków, które wymagają różnych środowisk. Nie możemy w nich jednocześnie piec i gotować na parze. Takie ograniczenie będzie szczególnie znaczące, kiedy będziemy mieli ograniczony czas na przygotowanie różnych dań. Ponadto piece konwekcyjno parowe są przeznaczone do dużej częstotliwości pracy, przez co wyklucza to praktycznie możliwość używania go w gospodarstwie domowym. Również cykliczna konserwacja może być kłopotliwa, gdyż, ze względu na zastosowaną w nim technologię, osoby, które go obsługują, jak i przeprowadzają czyszczenie, powinny przejść specjalne szkolenie instruktażowe pod kątem eksploatacji urządzenia.
Co wybrać?
Jak zawsze, w przypadku tego typu technologii, wybór jest uwarunkowany naszymi potrzebami, oraz warunkami naszego lokalu. Urządzenia tego typu są wydajne i z pewnością pomogą naszej gastronomii pracować wydajniej. Tak naprawdę, trzeba zadać sobie pytanie, czy nasz lokal potrzebuje tego rodzaju usprawnienia i czy rzeczywiście jest to niezbędny wydatek. Jeżeli chodzi o wybór modeli, który jest dostępny na rynku to bez problemu każdy znajdzie idealne urządzenie, dostosowane do swoich potrzeb.. Aktualnie bardzo duży wybór znajduje się na stronie Multi Gastro. Osoby poszukujące mogą skorzystać z doradztwa w sprawie odpowiednego wyboru, porozmawiać ze specjalistami. Doświadczenie i profesjonalne wskazówki naszych fachowców pomogą Ci w doborze najlepszych rozwiązań, skrojonych na miarę Twojego biznesu. To czyni piece konwekcyjno parowe Multigastro niezastąpionymi.