Strona głównaSprzęt AGDNa czym polega wypożyczenie ekspresu do kawy?

Na czym polega wypożyczenie ekspresu do kawy?

Kawa to napój znany na świecie już od setek lat, a do dzisiaj powstało wiele tradycyjnych i nowoczesnych sposobów przyrządzania napojów kawowych. Jednym z najważniejszych jest wykonanie klasycznego espresso w ekspresie ciśnieniowym. Ekspresy tego typu wykorzystywane są nie tylko w kawiarniach i restauracjach, ale również w prywatnych domach i z okazji różnego rodzaju eventów. Coraz popularniejsze jest wypożyczenie takich urządzeń zamiast ich kupowania. Na czym to polega?

Wypożyczenie ekspresu do kawy – podstawowe informacje

Na wypożyczeniu ekspresu do kawy skorzystają w pierwszej kolejności lokale gastronomiczne. Tym bardziej że zakup wysokiej klasy sprzętu to niemały wydatek. Wielu początkujących przedsiębiorców, którzy decydują się na otwarcie kawiarni, albo niewielkiej restauracji, po prostu nie stać na tak dużą inwestycję od razu. Dlatego też zdecydowanie korzystniejsze okazuje się wynajęcie sprzętu. Dość często na takie rozwiązanie decydują się również firmy cateringowe odpowiedzialne za gastronomiczną stronę różnego rodzaju imprez oraz firmy, które takie eventy organizują (jeżeli nie jest przewidziany osobny catering). Na wypożyczenie ekspresu do kawy czasem decydują się również osoby prywatne, które na przykład organizują w swoim domu większe przyjęcie. W takiej sytuacji zwykły, używany na co dzień w domu ekspres może okazać się niewystarczający, a wypożyczenie jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Dlaczego warto wypożyczać ekspres do kawy?

Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego bardziej opłaca się wynajęcie ekspresu do kawy, niż na zakup nowego sprzętu. Po pierwsze ze względu na koszty. Jak już wcześniej wspomniano, najlepsze ekspresy to często urządzenia, na których zakup mogą pozwolić sobie jedynie przedsiębiorcy dysponujący dużymi środkami. W pierwszym okresie prowadzenia działalności, w którym nie zawsze można przewidzieć zyski, a więc i zwrot inwestycji, najlepiej jest więc działać na wypożyczonym sprzęcie.

Tym bardziej że w ten sposób uzyskuje się dostęp do ekspresów naprawdę wysokiej klasy. Bardzo często wypożyczalnie oferują możliwość wypożyczenia sprzętu renomowanych firm, który daje użytkownikowi bardzo duże możliwości. Takie ekspresy pozwalają doświadczonemu bariście na eksperymentowanie ze sposobem parzenia kawy, temperaturą i ciśnieniem wody. Bardzo ważne jest przy tym również to, że tylko ekspres dobrej jakości pozwala na uzyskanie za każdym razem dokładnie takich samych parametrów, co przekłada się na powtarzalność smaku kawy.

Jak doskonale wiadomo, każdy sprzęt używany do pracy z czasem się zużywa – dotyczy to również ekspresów do kawy. Aby zapewnić mu jak największą żywotność, należy regularnie przeprowadzać serwis, a najlepiej, jeżeli wykonywany jest on przez doświadczonego specjalistę. W ten sposób unika się kosztów związanych z naprawą, które przy sprzęcie wysokiej klasy mogą być bardzo duże. W przypadku ekspresów z wypożyczalni wypożyczający nie odpowiada za serwisowanie i ma pewność, że zawsze otrzymuje urządzenie w stu procentach sprawne i przygotowane do pracy. Dużą zaletą wypożyczenia jest również o wiele łatwiejsza wymiana sprzętu na nowy, lepszy, czy bardziej wydajny model, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Podstawowe formy wypożyczenia ekspresu do kawy

Praktykuje się dwie podstawowe formy wypożyczania ekspresów do kawy. Pierwszą z nich jest klasyczny najem. W takim przypadku podpisuje się standardową umowę wynajęcia, która może być wypowiedziana z zachowaniem przewidzianego okresu i zazwyczaj obejmuje niezbyt długi czas – na przykład jeden rok. Czasem firmy zajmujące się najmem ekspresów do kawy i podobnego sprzętu, oferują opcję dzierżawy. Z prawnego punktu widzenia w przypadku ekspresu, nie ma to jednak żadnego znaczenia, ponieważ dla klienta zasady pozostają niezmienione. Szczegółowe warunki umowy i koszty wynajęcia zależą od wynajmowanego modelu ekspresu i cennika firmy wynajmującej.

Drugą formą wypożyczenia, na którą decydują się często właściciele zakładów gastronomicznych, jest leasing. Różni się on nieco od standardowego wynajęcia urządzenia. Przede wszystkim konieczne jest uiszczenie opłaty wstępnej, której wysokość może się różnić w zależności od firmy leasingującej. Po wygaśnięciu umowy, leasingobiorca ma najczęściej możliwość wykupienia sprzętu za niewielki ułamek jego wartości, co również powinno być określone w umowie. Leasing stosuje się przede wszystkim w przypadku sprzętu fabrycznie nowego, a więc przedsiębiorca uzyskuje pewność, że nie był on wcześniej używany w innym lokalu.

______________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Caffe Millimo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read