Strona głównaPoradyDania z jagnięciny - czego warto spróbować?

Dania z jagnięciny – czego warto spróbować?

Mięso pełni kluczową rolę w diecie człowieka od wielu wieków. Do wyboru są rozmaite gatunki mięs – różnią się one wartością odżywczą, strukturą, smakiem, a nawet zapachem. Na szczególną uwagę zasługuje jagnięcina, która uznawana jest za jedno z najsmaczniejszych mięs, wyróżniające się niezwykłą delikatnością i wysokimi walorami smakowymi. Bardzo trudno znaleźć ją w zwykłych dyskontach spożywczych. Należy też liczyć się z niemałą ceną, ale za jakość trzeba zapłacić więcej, jest to całkowicie uzasadnione. Pora zastanowić się nad tym, za co ceni się jagnięcinę i w jaki sposób można ją podać.

Jakie wartości odżywcze ma jagnięcina?

Jagnięcina jest mięsem pozyskiwanym z baranów i owiec poniżej dwunastego miesiąca życia. Jeśli ktoś szuka najwyższej jakości mięsa jagnięcego, to powinien spróbować jagnięciny mlecznej ze zwierząt, które nie ukończyły jeszcze czwartego miesiąca życia i były karmione wyłącznie mlekiem swoje matki. W przypadku takiego mięsa można mówić o niezwykłej delikatności i subtelnym smaku, który wręcz rozpływa się w ustach.

Znaczenie ma nawet to, w jakich miesiącach zwierzęta zostały ubite. Najbardziej wartościowe jest mięso jagnięce pozyskane w okresie od grudnia do kwietnia. Jagnięcina ceniona jest między innymi za swoją soczystość wynikającą z zawartości tłuszczu śródmięśniowego, który nie wypływa nawet podczas obróbki termicznej. Mięso jagnięce jest lekkostrawne, świetnie sprawdza się w diecie dzieci, sportowców, osób starszych, rekonwalescentów. Znajduje się w nim sporo białka, które wykazuje działanie hipoalergiczne i stosunkowo niewiele tłuszczu. W jagnięcinie nie brakuje kwasu linolowego, l-karnityny, witamin z grupy B, kwasu foliowego, cynku, sodu, wapnia, glinu, żelaza, miedzi, kwasu orotowego, nienasyconych kwasów tłuszczowych. Stugramowa porcja surowego mięsa jagnięcego dostarcza nieco ponad 280 kcal, z czego ponad 16 g stanowi białko, a niecałe 24 g tłuszcz.

Dlaczego warto włączyć do menu jagnięcinę?

Mięso jagnięce zawiera mnóstwo kwasu linolowego, który obniża poziom cholesterolu we krwi i usprawnia przemianę materii. Związek ten działa silnie przeciwutleniająco, chroniąc komórki przed destrukcyjnym działaniem wolnych rodników przyczyniających się do starzenia organizmu. Warto wiedzieć, że kwas linolowy w jagnięcinie przeciwdziała cukrzycy, zmianom miażdżycowym, nowotworom, osteoporozie. Działa antybakteryjnie i przeciwnowotworowo, sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej. Z kolei l-karnityna w mięsie jagnięcym uczestniczy w metabolizmie lipidów i przemianach węglowodanów, wpływ na aktywność hormonów, transportuje metabolity z komórek, bierze udział w procesie termogenezy, wykazuje zdolność chelatowania i działa antyoksydacyjnie. Bardzo ważnym składnikiem jagnięciny jest kwas orotowy, który ma właściwości przeciwnowotworowe. Mięso jagnięce jest cenione za to, że reguluje metabolizm glukozy, zapobiega rozwojowi chorób układu krążenia, poprawia mineralizację kości, wpływa korzystnie na układ nerwowy. Jagnięcina jest jednym z najcenniejszych gatunków mięs na całym świecie, które wykazuje działanie prozdrowotne, dlatego warto je regularnie spożywać.

Najpopularniejsze potrawy z jagnięciny

Dania z jagnięciny cieszą się dużą popularnością na całym świecie, są często używane w kuchni europejskiej (szczególnie na południu) i w krajach muzułmańskich. Jagnięcina stanowi podstawę diety Mongołów, jest też powszechnie spożywana w Islandii. Potraw z mięsa jagnięcego nie brakuje na terenach dawnego związku Radzieckiego. Zajadają się nimi mieszkańcy Kaukazu, Turkmenistanu, Gruzji. W Polsce jagnięcina nie jest popularna, spożywana jest głównie na Podhalu, gdzie hoduje się owce i barany. Popularnym daniem jest biryani z jagnięciną, czyli ryż zapiekany z mięsem w jogurcie naturalnym i przyprawach. W Alergii bardzo cenią sobie potrawę Kamounia, czyli jagnięcinę z podrobami w kminie (z wątróbki, żołądków, serc i nerek).

Z kolei w Tunezji popularna jest Gnaouia, czyli okra duszona z jagnięciną, co ma postać gulaszu. W Meksyku jagnięcinę podaje się w postaci Mixiote, czyli mięsa marynowanego i zawijanego w liście agawy, następnie pieczonego. Syryjczycy i Libańczycy zajadają się pysznymi krokietami z bulguru i jagnięciny, co nosi nazwę Kibbeh. Z kolei Kekikli et Kavurma jest jagnięciną z tymiankiem, co ma postać potrawki. W Turcji można zamawiać popularną i smaczne danie Sebzeli Kuzu Kapama, czyli jagnięcinę duszoną na wolnym ogniu z warzywami. Warto też spróbować Borani, czyli duszonej fasoli z jagnięciną. Jednym z typowych dań tureckich jest też Kuzulu Pilav, czyli polwa z jagnięciną, podaje się najczęściej na święta. Jest to popularne danie Janczarów.

1 KOMENTARZ

  1. Jagnięcina jest ulubionym mięsem moich domowników. Mieszkamy w Krakowie i w okolicach jest sporo hodowli. My mamy swoją ulubioną – Gugulskiego. Ma swoje sklepiki w centrum, no i tam kupujemy mięso.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read