Strona głównaPolecaneFascynujący świat kawy

Fascynujący świat kawy

Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez kawy. Ceniona ona jest bardzo za smak, a także za to, że potrafi skutecznie rozbudzić człowieka. W końcu kawa ma w sobie kofeinę i skutecznie stawia na nogi, doskonale wpływa też na metabolizm i pobudza jelita do lepszej pracy. Dla wielu osób picie kawy to też forma pewnego codziennego rytuału. Zaczyna się nią dzień, ale też pije w ciągu dnia, w czasie przerw w pracy, czy spotkań towarzyskich. Kawa przeszła też do wielu powiedzeń i używana jest w formie metaforycznej. W Polsce panuje bardzo sympatyczny zwyczaj, który polega na tym, by spytać się przybyłego gościa, czy napije się kawy lub herbaty. Może się wydawać, że to bardzo uniwersalny zwyczaj, który występuje na całym świecie, ale niezupełnie tak jest. Jest to forma gościnności, która często zaskakuje ludzi, którzy przyjeżdżają tutaj z zagranicy. Kawa kawie jest jednak nierówna, dlatego warto poświęcić dość czasu, by czegoś się o niej dowiedzieć. Zrób to zwłaszcza, jeśli chcesz być smakoszem kawy i zawsze zaskakiwać swoich gości wyjątkową kawą. To samo dotyczy również kawy ziarnistej do ekspresu.

  1. Jakie są rodzaje kawy?
  2. Kawa ziarnista – idealna do ekspresu
  3. Smak kawy – co na niego wpływa?

Jakie są rodzaje kawy?

Niektórzy ludzie sądzą, że kawa to po prostu kawa, a w związku z tym wcale nie trzeba nic więcej o niej mówić – nic bardziej mylnego. Kawa potrafi się od siebie diametralnie różnić, nawet jeśli pochodzi z jednego kraju. Jeśli chcesz być smakoszem kawy i zanurzyć się w ten świat, musisz sobie z tego zdawać sprawę. Istnieje całe mnóstwo rodzajów kawy, jednak spotkasz się z wieloma opiniami baristów, którzy powiedzą ci, że są trzy podstawowe rodzaje kawy. Pierwszym z nich jest Arabika. Uważana za najbardziej szlachetny rodzaj kawy, przez co jest najbardziej doceniana, nie tylko przez zwykłych ludzi, ale też przez najlepszych na świecie baristów. Jej uprawa sięga południowych części Arabii, stąd zresztą jej nazwa. Ma niewiele kofeiny, ale bardzo głęboki, szlachetny smak, który jest określany też mianem niezwykle pełnego i delikatnego jednocześnie. Kolejnym, drugim już, rodzajem kawy jest Robusta. Jest ona z reguły dużo łatwiejsza w uprawie i odporniejsza, co wpływa na jej większą dostępność i niższą cenę. Tutaj znajdziesz bardzo dużą ilość kofeiny. Trzecim rodzajem jest Liberka. Jak sama nazwa wskazuje pochodzi ona z Liberii, choć jest też szeroko uprawiana w Malezji. Ma dość ciężki smak, który jest nieco ziemisty, ale ma swoich zwolenników na całym świecie.

Kawa ziarnista – idealna do ekspresu

Jeśli potrzebna ci kawa ziarnista do ekspresu, dobrze trafiłeś. Nie wystarczy jednak, żebyś się orientował w podstawowych rodzajach kawy. Każda z nich dzieli się na swoje własne rodzaje. Od nich w dużej mierze zależy smak kawy. Jednak, jeśli orientujesz się w podstawach, łatwiej ci będzie podjąć szereg dalszych decyzji, bo już będziesz wiedział, czego mniej więcej powinieneś się po danej kawie spodziewać.

Smak kawy – co na niego wpływa?

Smak kawy to bardzo złożona kwestia. Zależy w dużej mierze oczywiście od ziaren danej kawy, ale nie bez znaczenia jest też odpowiedni ekspres, ciśnienie pod jakim działa, sposób i częstotliwość jego czyszczenia i konserwacji. Bardzo ważna jest też jakość wody, która wpływa na smak. Możesz się o tym przekonać, gdy wyjedziesz z domu i napijesz się dokładnie takiej samej kawy, ale w innym miejscu. Możesz wtedy wyczuć różnicę w smaku. Najważniejszy, poza ziarnami, jest jednak odpowiedni ekspres do kawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read