Strona głównaPoradyCo oznaczają typy mąki, np. 500, 2000? Co znaczy liczba na mące?

Co oznaczają typy mąki, np. 500, 2000? Co znaczy liczba na mące?

Mąka, czołowy produkt spożywczy, który znajduje się w każdym domu, bez niego nie rozsmakujemy się w tradycyjnych pierogach, chrupiących chlebach czy słodkich biszkoptach. Wybór odpowiedniej może okazać się jednak nie tak oczywisty, ponieważ półki sklepowe wypełnione są opakowaniami z różnorodnymi oznaczeniami. 

Typy mąki czym się różnią, rozwiewamy wątpliwości 

Na każdym opakowaniu odnajdziemy typ mąki wyrażony w liczbach, np. 450 czy 1400. Wartość oznacza ilość substancji mineralnych, czyli tak zwanego „popiołu”. Różnica bierze się stąd, że mąka zostaje umieszczona w naczyniu porcelanowym, po czym trafia do pieca o bardzo wysokiej temperaturze sięgającej niemal 1000°. Po godzinie, związki organiczne znikają, a pozostaje popiół – czyli substancje mineralne. Najlepsza mąka, zawierająca najwięcej wartości dla organizmu w tym więcej błonnika, posiada wyższy wskaźnik, dodatkowo charakteryzuje ją ciemniejsza barwa. Składniki przeliczamy na procenty, oznacza to, że mąka tortowa 450 posiada ich zaledwie 0,45%. Szukasz najlepszych mąk na polskim rynku? Postaw na producenta – bezpośredni młyn zbożowy w Szadku, a dokładnie na polskie mąki szadkowskie! 

Jaki typ mąki dopasować do swoich potrzeb? 

Wybierając produkt, musimy zastanowić się czego od niego oczekujemy. Mąka o wysokim typie, pomimo lepszej wartości odżywczej, nie sprawdzi się przy lżejszych wypiekach, które mają zachować delikatniejszy smak. Wiele nazw zawiera sugestię jakie jest jej zastosowanie, np. popularny typ 450 to mąka tortowa, znakomita do wypiekania biszkoptów i lżejszych ciast, szczególnie takich które nie wymagają dodania spulchniaczy, natomiast gatunek 3000, z pełnego przemiału, nada się idealnie do przygotowania razowego makaronu. Jeżeli zastanawiasz się jaki typ mąki do chleba wybrać, najlepiej piec z tych o wyższej odmianie (co najmniej 650). Do dyspozycji mamy między innymi chlebową (750), sitkową, zawierającą więcej otrąb, która przy okazji jest odpowiednia do przyrządzenia zakwasu. Z ciemniejszej mąki upieczemy chleb razowy lub graham, który podobnie do wypieków z mąki gryczanej jest produktem bezglutenowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read