Wśród sprzętów medycznych, przeznaczonych także do domowego użytku, coraz większym zainteresowaniem cieszą się elektrostymulatory mięśni. To urządzenia, dzięki którym we własnych czterech ścianach przeprowadzisz zabieg podobny do tego oferowanego w gabinecie fizjoterapeuty, ortopedy czy w klubie sportowym. Zyskujesz dużą wygodę, oszczędność czasu oraz pieniędzy. Jak jednak wybrać elektrostymulator mięśni, by osiągnąć pożądany efekt? Jak za jego pomocą wspomóc odchudzanie lub ulżyć mięśniom?
- Elektrostymulatory mięśni – jak to działa?
- Rodzaje stymulacji
- Na które parametry sprzętu warto zwrócić uwagę?
Gdzie kupisz dobrej klasy elektrostymulator mięśni? Najprostsze tanie urządzenia pojawiają się nawet w niektórych supermarketach. Nie nastawiaj się jednak, że budżetowy sprzęt spełni pokładane w nim oczekiwania. Warto poszukać modeli przynajmniej za kilkaset złotych – znajdziesz je w sklepach medycznych i rehabilitacyjnych z szerokim asortymentem, w którym znajduje się także staza medyczna czy lampa Wooda.
Elektrostymulator mięśni – jak to działa?
Elektrostymulacja jest całkowicie bezpiecznym procesem polegającym na oddziaływaniu na układu włókien nerwowych za pomocą elektrod. Przekazują one impulsy elektryczne, które z kolei sprzyjają:
- stymulacji nerwów ruchowych, wywołując elektryczną stymulację mięśni (tzw. EMS),
- oddziaływaniu na włókna mięśniowe w celu ich znieczulenia lub redukcji bólu.
Elektrostymulatory są doskonałym rozwiązaniem w wielu sytuacjach. Mogą ulżyć w bólu wywołanym kontuzją lub intensywnym wysiłkiem fizycznym. Kontrolowane impulsy nerwowe wspierają leczenie dolegliwości ortopedycznych i neurologicznych. Odpowiednio zastosowany elektrostymulator mięśni brzucha może także przyspieszać redukcję tkanki tłuszczowej, ujawniając wyrzeźbione mięśnie brzucha.
Rodzaje stymulacji
Istnieje kilka rodzajów elektrostymulacji mięśni. Podstawowy podział wyodrębnia:
- elektrostymulację TENS – działającą powierzchownie na nerwy, której głównym zadaniem jest niwelowanie dolegliwości bólowych,
- elektrostymulację IFS – działającą na tkanki głębokie, wywołującą efekt przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwobrzękowy,
- elektrostymulację EMS – działającą na nerwy motoryczne i pobudzającą mięśnie.
Efekt, jaki chcesz osiągnąć, powinien być głównym kryterium wyboru urządzenia.
Na które parametry sprzętu warto zwrócić uwagę?
Wybierając elektrostymulator mięśni, sprawdź kilka dodatkowych parametrów:
- sposób zasilania – bateryjnie lub sieciowo,
- częstotliwość – ma znaczenie głównie przy stymulatorach TENS,
- liczba kanałów,
- liczba programów,
- dodatkowe funkcje, np. jonoforeza, ultradźwięki czy termoterapia.