Młodzi rodzice z pewnością muszą się jeszcze wiele nauczyć odnośnie opieki nad swoją pociechą. Najwięcej wątpliwości za każdym razem wzbudza jednak dieta dziecka. Rodzice bowiem chcą dołożyć wszelkich starań, by dieta dla maluszka była jak najbardziej zbilansowana. Jednak zarówno w życiu rodziców jak i w życiu dzieci, przychodzi bowiem moment na to, by dietę tą zacząć powoli różnicować i wprowadzać do niej nowe smakołyki. Jak więc różnicować dietę dziecka?
Kiedy zacząć różnicować dietę dziecka?
Wielu rodziców z pewnością zastanawia się, kiedy najlepiej rozpocząć różnicowanie diety maluszka. Okazuje się jednak, że bardzo ciężko jest wskazać jeden, konkretny moment. Różne fora internetowe i przeróżni specjaliści zalecają wprowadzanie pokarmów stałych i nowości w diecie dziecka już nawet w 9 miesiącu życia. Rzeczywistość jednak bywa nieco odmienna. Okazuje się, że każde dziecko jest swojego rodzaju indywidualnością. Wobec tego maluchy same podkreślą, że są już gotowe na coś nowego na talerzu, zaś rodzice powinni ten moment idealnie wyczuć, na podstawie obserwacji dziecka. Co więcej w momencie, kiedy zapadnie już decyzja o tym, by zróżnicować dietę malucha, warto stawiać na prosty przepis dla dziecka. Dzięki temu będzie ono mogło wyczuć wszystkie konsystencje oraz smaki. Warto także pamiętać o tym, by do każdego posiłku serwowana również była co najmniej jedna szklanka wody.
Jak wprowadzać do diety dziecka nowe produkty?
Wprowadzanie nowych produktów do diety dziecka nigdy nie powinno odbywać się na zasadzie jakiegokolwiek przymusu. Dlaczego? Otóż w ten sposób jedyne co będzie osiągnięte przez rodziców, to maksymalne zniechęcenie dziecka do tego, by spożywać jakikolwiek posiłek. Każdy nowy produkt w diecie dziecka musi być wprowadzany stopniowo i bez jakiegokolwiek przymusu. Bardzo pomocą i ciekawą praktyką okazuje się danie dziecku całkowitego wyboru. Jeśli rodzice mają więc nieco więcej czasu, a także cierpliwości na to, by posprzątać bałagan w kuchni i na stole, mogą oni zabrać swoją pociechę ze sobą i pozwolić jej wybrać to, na co ona ma dokładnie ochotę. Niemniej jeśli rodzice zdecydują się na dokładnie tę metodę, wówczas powinni pamiętać o:
- dziecko powinno spożywać posiłek przy wspólnym stole z rodzicami i o tej samej porze co oni
- dziecko nie powinno czuć się zmuszone do jedzenia- nawet jeśli samodzielnie wybrało ono dany produkt, jednak mu on nie posmakował, może go po prostu nie jeść.
- zabawa z jedzeniem jest jak najbardziej wskazana, wówczas maluch nie tylko będzie mógł smakować jedzenia, ale także poznawać różnorodne konsystencje przy pomocy zmysłów, co z pewnością pozytywnie wpłynie na jego rozwój
- rodzice powinni pozwolić dziecku na to, by próbowało produktów z ich talerza
W ten prosty sposób i z wykorzystaniem prostych przepisów dla dzieci, można wprowadzić malucha w świat nowych smaków i konsystencji. Różnicowanie diety jest niezwykle ważne i z pewnością pozytywnie wpłynie na rozwój pociechy oraz da mu możliwość poznawania wszystkimi zmysłami.