Czy po sześćdziesiątce można cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem? Oczywiście, że tak! Okazuje się zresztą, że nie wymaga to wcale zbyt dużego wysiłku tak ze strony samego seniora, jak i jego najbliższych. Wystarczy stosować się do kilku prostych rad.
Dieta – fundament zdrowia
Osoby w wieku 60+ muszą liczyć się z tym, że metryka nakłada na nie pewne ograniczenia. Zwykle mniej się poruszają, a i ich metabolizm nie jest tak szybki, jak w latach młodości. Nic więc dziwnego, że pomysły na odżywianie stosowane kilkanaście lat temu, nie są już tak skuteczne. Od diety dla seniora nie oczekuje się jednak wyłącznie niższej kaloryczności. Powinna być też zbilansowana, bo organizm nadal potrzebuje witamin i minerałów. Nie trzeba z niej też niczego eliminować. Upływ czasu wcale nie zmniejsza zapotrzebowania na składniki odżywcze.
Ważne picie wody
Nie tylko dieta ma ogromne znaczenie dla zdrowia seniora. Wiele osób starszych odkrywa, że nie odczuwa pragnienia tak szybko, jak w młodości. Czy oznacza to, że ich organizm potrzebuje mniej wody? Niestety, jest to dowód jedynie na to, że nie umie się już upominać o nią tak skutecznie, jak miało to miejsce do tej pory. Warto więc nadal przestrzegać zasady mówiącej o tym, aby pić jej przynajmniej dwa litry w ciągu dnia. Dobrze jest też odejść od wody źródlanej na rzecz mineralnej.
Częste wizyty u lekarza i ich korzyści
Zdrowy senior to przede wszystkim osoba, która nie lekceważy niepokojących sygnałów, jakie czasem wysyła jej organizm. Nie jest wcale prawdą, że z wiekiem można czuć się źle bez żadnego powodu. Każda dolegliwość ma swoje źródło, z każdą można też próbować walczyć. Nie zaleca się jednak stawiania diagnoz samodzielnie. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest regularnie odwiedzanie gabinetu lekarskiego. Specjalista nie tylko wie, jak zatroszczyć się o zdrowie seniora, ale również potrafi reagować szybko w przypadku jego pogorszenia. Umie łączyć ze sobą pozornie oderwane od siebie objawy i znajduje sposób na ich eliminowanie. Przydatne mogą się okazać również toniki wzmacniające.
Senior w ruchu
Zmiany zachodzące w organizmie osoby starszej sprawiają, że aktywność fizyczna często nie sprawia jej zbyt dużej radości. Nie oznacza to jednak, że po sześćdziesiątce ruch jest tym, czego należy unikać. Oczywiście, warto słuchać organizmu i unikać tych form aktywności, których zdaje się on nie aprobować. Nawet nie czując się najlepiej dobrze jest pamiętać o codziennej gimnastyce i choćby krótkim spacerze. Co warte podkreślenia, organizm seniora nie domaga się już intensywnych treningów. Z pewnością doceni jednak regularność.
Czas na pasje
Dobre samopoczucie nie jest wcale mniej ważne niż zdrowie fizyczne. Po sześćdziesiątce, gdy tempo życia zaczyna zwalniać, warto więc pomyśleć o realizowaniu dawno zarzuconych planów. Dzięki dostępowi do Internetu może być to łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej, bo wiele można odkryć bez konieczności wydawania dużych pieniędzy. Nie należy się przy tym wstydzić radości, jaką doje odkrywanie czegoś nowego. Dobry humor to także ważny fundament zdrowia fizycznego.