„Co jest nie tak z moim ciastem?” Kiedy przygotowywanie ciasta nie idzie zgodnie z planem, to pytanie zadaje sobie każdy fan wypieków, od amatora po eksperta.
Ciasto nie rośnie
Przy czym niektóre problemy są oczywiste, na przykład ciastka, które są zatopione w środku lub przypalone, ale inne nie da się zidentyfikować, dopóki nie zjesz pierwszego kęsa. Dopiero wtedy zdajesz sobie sprawę, że twoje ciasto jest zbyt suche, zbyt twarde, kruszące się lub w inny sposób prawie niejadalne. Na szczęście wiele błędów da się naprawić.
Nie zawsze da się naprawić ciasto, które nie wyrosło, ponieważ najczęstszą przyczyną płaskiego ciasta jest brak składników lub nadmierne wymieszanie masy w procesie przygotowania. Środki spulchniające, takie jak proszek do pieczenia lub mąka samorosnąca, są niezbędne do pieczenia ciast, ponieważ reagują z wilgocią, uwalniając pęcherzyki gazu, które powodują, że ciasto rośnie w piekarniku. Jeśli brakuje tych składników, ciasto pozostanie płaskie i pozbawione powietrza.
Jeśli jednak zapomniałeś dodać środek spulchniający, nadal możesz uratować swój wypiek i zrobić z niego coś jadalnego. Dopóki ten jest dość miękki, gąbczasty i nie rozgotowany, możesz pokroić go na kawałki i posypać domową śmietanką lub lukrem, aby zrobić coś na kształt mini babeczek.
Ciasto jest tłuste
Tłuste ciasta są zwykle po prostu produktem zbyt dużej ilości masła lub tłuszczu użytego do pokrycia blachy. Gdy ciasto znajduje się w wyłożonej foremce w piekarniku, tłuszcz smaży biszkopt, aby ciastka często wychodziły chrupiące na brzegach lub trochę tłustsze na wierzchu.
Jeśli twoje ciasto jest tylko odrobinę tłustawe na zewnątrz, możesz je bezpiecznie zjeść. Gdy jednak smak jest zdecydowanie zbyt ciężkawy, prawdopodobnie jest to również spowodowane masłem – ale tym faktycznie użytym w cieście. W momencie, w którym smarowidło jest zbyt miękkie podczas tworzenia ciasta, dodatkowe ciepło powstałe podczas ubijania mieszanki spowoduje, że masło stanie się tłuste, co z kolei da taki sam wypiek.
Ciasto utknęło w blaszce
Jest to łatwy problem do naprawienia. Wystarczy przebić ostrym nożem brzeg ciasta, między nim a blachą do pieczenia. Delikatnie poklep go po brzegach i na dole. Odstaw na chwilę – nie próbuj wyciągać go z blachy, gdy ciasto jest bardzo ciepłe. Najbezpieczniej będzie odstawić je na 15 minut lub dłużej.
Oczywiście, w tym i poprzednich przypadkach wiele zależy też od jakości samej blachy do pieczenia ciasta. Nieprawidłowo dobrana potrafi poważnie przeszkodzić w otrzymaniu oczekiwanego efektu, sprawiając, że smak będzie po prostu nieakceptowalny.
Podsumowanie
Zawsze jest dobra okazja do upieczenia ciasta, czy to mniej, czy bardziej oficjalna. Dlatego w celu redukcji nerwów i potencjalnie zmarnowanego czasu w kuchni należy przypilnować właściwej proporcji i jakości składników, samego przepisu i narzędzi niezbędnych do stworzenia wypieku, w tym wcześniej wspomnianej blachy. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że nasze dzieło będzie wszystkim smakować.