Strona głównaPolecaneWoda z kranu – kiedy i czym ją filtrować?

Woda z kranu – kiedy i czym ją filtrować?

Coraz więcej osób w naszym kraju decyduje się na regularne spożywanie wody z kranu. Nie powinno to zresztą dziwić; używanie kranówki przynosi dwojakie korzystne skutki. Po pierwsze – woda z kranu jest mineralizowana w wysokim stopniu, często przewyższającym wody butelkowane dostępne w sklepach. Po drugie, decydując się na zastąpienie wody sklepowej kranówką, ograniczamy ilość produkowanego plastiku, a tym samym – przyczyniamy się do poprawy kondycji środowiska. Warto podkreślić, że powtarzane jeszcze przed dwoma dekadami mity o tym, że kranówka jest brudna i nie nadaje się do picia, są dziś całkowicie nieprawdziwe.

Filtry do wody z kranu

Picie wody z kranu jest bezpieczne. Wiele osób decyduje się jednak na zastosowanie odpowiednich urządzeń służących do jej oczyszczania. Należy podkreślić, że proces oczyszczania nie polega na usuwaniu z wody niebezpiecznych składników lub mikroelementów, gdyż takie w zasadzie w niej nie występują. Oczyszczanie ma na celu przede wszystkim względy estetyczne, czyli usunięcie takich właściwości wody jak nieprzyjemny zapach lub metaliczny posmak. Za ich powstawanie często odpowiedzialne są śladowe ilości metali ciężkich lub chlor.

W celu przefiltrowania wody stosuje się najróżniejszego typu urządzenia, wśród których rosnącą popularnością cieszą się dzbanki filtrujące wodę. W ich konstrukcji stosuje się specjalne filtry, które oczyszczają wodę z wybranych składników. Z dzbanków korzystają zarówno ci, którzy pragną pić czystą i świeżą wodę na co dzień, jak również amatorzy kaw i herbat. Używanie przefiltrowanej wody do przyrządzenia tych trunków znacząco podnosi ich wartości smakowe.

Filtry DAFI

Wśród chętnie wybieranych, znajdują się dzbanki DAFI, wyposażone w specjalne filtry oczyszczające wodę. Filtry tej marki przeznaczone są przede wszystkim do:

  • usuwania z wody chloru,
  • usuwania wybranych metali ciężkich,
  • usuwania innych potencjalnych zanieczyszczeń,
  • usuwania związków wywołujących osad kamienny.

Filtry DAFI to jedne z najbardziej wydajnych spośród dostępnych na polskim rynku. Przy użyciu jednego filtra możemy oczyścić nawet ponad 150 litrów wody. W rezultacie zużycie jednego filtru pozwala nam na o oczyszczenie wody o objętości równej niemal stu butelek wody mineralnej.

Filtrowana woda a parzenie kawy

Przefiltrowana woda idealnie nadaje się także do parzenia kawy. Wyeliminowanie nadmiaru chloru oraz metali ciężkich poprawia walory smakowe i zapachowe wody, a tym samym pozwala nam na przygotowanie jeszcze pyszniejszej kawy.

Co równie ważne, używanie przefiltrowanej wody pozytywnie wpływa na trwałość naszego ekspresu do kawy. Woda nieprzefiltrowana zawiera w swoim składzie nadmiar wapnia, który ma tendencję do osadzania się na powierzchni ścianek ekspresu. Kamień to tymczasem jeden z największych wrogów urządzeń do parzenia kawy – obniża efektywność ich pracy, a jego nadmiar może doprowadzić do zniszczenia urządzenia. Stosowanie filtrów pozwala zatem na konserwację naszego urządzenia i przedłuża jego żywotność.

Szczególną popularnością cieszą się filtry także wśród amatorów herbaty. Napary przyrządzane przy użyciu przefiltrowanej wody są nie tylko smaczniejsze, ale również krystalicznie czyste. Nadmiar wapnia obniża przejrzystość wody, czyniąc ją lekko „mulastą”. Woda przefiltrowana pozwala natomiast na przygotowanie herbaty o przejrzystym wyglądzie.

fot. materiały prasowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read