Strona głównaGastronomiaJak degustować wino - poradnik dla początkujących

Jak degustować wino – poradnik dla początkujących

Wyobraźmy sobie, że przed nami stoi lampka wina. Kosztując jej, możemy ocenić czy napój jest dla nas smaczny, czy też nie. Jednak nie potrafimy głębiej określić jego zalet i wad. W tym przypadku nieoceniona okazuje się umiejętność degustowania wina. Mimo, iż nie jest szczególnie niezbędna – sprzyja wielu życiowym sytuacjom i daje mnóstwo satysfakcji. Degustacja opiera się na kilku podstawowych zasadach, które pozwalają ocenić jakość wina. Jej sztuka pozwala na zaangażowanie zmysłów, tj. wzrok, węch i smak. Dzięki takiej wiedzy możemy z jak najlepszej strony zaprezentować się na ważnych kolacjach biznesowych, konferencjach czy zwyczajnym spotkaniu w gronie przyjaciół czy rodziny. Początkujący degustatorzy mogą wybrać się na profesjonalne spotkanie, gdzie doświadczony sommelier opowie o rodzajach, pochodzeniu oraz właściwym doborze trunków. Dodatkowo pomoże rozpoznać aromaty win oraz odkryć nowe smaki. Kluczowe jest postępowanie według określonych schematów – klasycznych etapów degustacji wina, które zapewnią moc niezapomnianych wrażeń dla naszego podniebienia.

Faza wstępna

Niewątpliwie wino stanowi dopełnienie wszelkich imprez i spotkań towarzyskich. W zależności od okazji oraz ochoty mamy dwie możliwości posmakowania trunku – wypicie lub degustacja. Degustacja wina to pobudzenie wszystkich zmysłów i niezwykła przyjemność odkrywania nieznanego. Warto uświadomić sobie, iż każdy kieliszek zawiera w sobie lekcję z geografii, historii, winiarstwa, a w niektórych przypadkach nawet religii. Jedynie w ten sposób w pełni możemy poznać ducha degustacji. Biorąc do ręki kieliszek, ukierunkujemy nasze zmysły w stronę tego, co ma związek z jego zawartością. Umiejętność smakowania alkoholu, zrozumienia historii pochodzenia, wychwycenie zalet i wad, nazwanie cech, jakie wywołuje u nas dany napój powoduje, że pieniądze, jakie wydaliśmy na wino są dobrze zainwestowane. Degustator potrafi zauważyć i nazwać różnice zachodzące pomiędzy poszczególnymi winami, ich klasy, znajomość kanonów, zapachów oraz wiele innych cech. Dzięki tej predyspozycji potrafimy również bez problemu odnaleźć smak swojego ulubionego wina, określić typ trunków, który smakuje nam najbardziej. Poza wszystkim, może to być świetna okazja do rozluźnienia w gronie przyjaciół, a także uznania na ważnych spotkaniach biznesowych czy winiarskich.

degustacja wina

Techniki degustacji

Oczy

Etap pierwszy ma na celu analizę i ocenę wyglądu wina, jego koloru, intensywności oraz klarowności. Aby dokonać dobrej oceny wystarczy nachylić kieliszek nad białą kartką papieru. Barwa wina wskazuje na szczep, z jakiego pochodzi. Kolory win czerwonych posiadają wiele odcieni, tj. pomarańczowy, ceglasty, czerwony, rubinowy, wiśniowy, purpurowy, fioletowy, mahoniowy czy brązowy. Zaś wina białe mogą przybierać barwę: przezroczystą, żółto-zielonkawą, bladożółtą, starego złota, bursztynową lub brązową. Warto zaznaczyć, iż większość win z pinot noir jest zdecydowanie jaśniejsza niż tych z cabernet sauvignon. Czynniki te mogą nam także podpowiedzieć wiek wina. Zwróćmy uwagę na krawędź wina w przechylonym kieliszku. Wina czerwone z wiekiem stają się coraz jaśniejsze, a na brzegu kieliszka można dopatrzeć się pomarańczowo-ceglastego koloru. Oznacza to, że mamy do czynienia z trunkiem, który nie należy już do młodych. Z kolei białe wina wraz z upływem lat mają tendencję do ciemnienia. Stawiając kieliszek na kartce papieru sprawdźmy klarowność wina. Wino przejrzyste jest zdrowe, zaś jego zmętnienie wskazuje na nieodpowiednie przechowywanie bądź wytrącenie niepożądanych barwników, tanin czy kryształków kwasu winnego. Te negatywne cechy można zauważyć już na dnie butelki. Przy ocenie uwzględnijmy powierzchnię wina nalanego do kieliszka. Czy jest ona lśniąca i iskrząca, czy może matowa i pozbawiona blasku? Za te cechy odpowiada poziom kwasowości. Matowe wino bardzo często wskazuje na niedostateczną kwasowość, co wpływa na niską jakość napoju. Również sam kolor może wskazywać na wadę wina. Wina (zarówno w przypadku białych, jak i czerwonych), które choć trochę przybierają odcień brunatny czy szarobrązowy świadczy o jego utlenieniu.

Nos

Drugi etap ma na celu identyfikację i analizę zapachu wina. W tym momencie trudno o jednomyślność wszystkich degustatorów. Bardzo często zdarza się, że nawet doświadczeni sommelierzy różnią się między sobą w analizie i ocenie trunku. Przed zamieszaniem napoju należy powąchać wino w kieliszku. W ten sposób wyczujemy zapachy najbardziej lotne. Następnie zamieszajmy delikatnie kilka razy kręcąc kieliszkiem. Wówczas uwolnimy najcięższe cząsteczki. Powąchajmy kolejny raz tuż po zamieszaniu. Trzeci raz powinniśmy powąchać trunek w tzw. opóźnionym kieliszku, gdyż wtedy duże cząsteczki zapachowe ujawniają się po długotrwałym kontakcie wina z tlenem. Należy wskazać, że każdy z nas jest inny, a więc różnią się też nasze powonienia i doświadczenia, mające wpływ na degustację trunku.

Wyróżnia się trzy typy zapachów wina:

  • podstawowe – pochodzące z naturalnych winogron, charakterystyczne dla danej odmiany, są wytrącane w czasie winifikacji i odpowiedzialne za smak owoców, wyczuwalny w winie
  • wtórne – zapachy, które powstają w procesie fermentacji wina, wytworzone przez drożdże, które przetwarzając cukier na alkohol i dwutlenek węgla, produkują liczne produkty dodatkowe, mające wpływ na zapach oraz smak trunku
  • trzeciorzędne – powstają z upływem czasu w winie dojrzewającym. W przypadku dużego dostępu powietrza (oksydacji) są to zapachy mocno orzechowe, natomiast w pozostałych przypadkach mogą być to zapachy wanilii czy drewna.

butelki wina

Usta

Ostatnia faza to ocena smakowa. Etap ten ma na celu identyfikację, analizę oraz porównanie zawartości alkoholu, kwasów, cukru i garbników w trunku. Uznaje się, że kwasowość powinna równoważyć słodycz, z kolei słodycz stabilizować smaki gorzkie i cierpkie. Technika polega na tym, aby wziąć do ust małą ilość wina, a następnie rozprowadzić ją po całej jamie ustnej, tak, aby dotarło do wszystkich kubków smakowych. Oddychać należy powoli, z trunkiem w ustach. Następnie należy połknąć napój. Metoda napowietrzania wina w ustach powoduje, że miesza się ono z tlenem, co wspomaga rozejście się aromatów po jamie ustnej. Faza ta jest procesem bardzo złożonym, ponieważ oprócz podstawowych smaków w jamie ustnej, odbieranych jest także szereg bodźców zmysłowych. Podczas degustacji niewątpliwie warto zwrócić uwagę na: kwasowość, słodycz, gorycz, właściwości ściągające, lepkość, ekstraktywność oraz tzw. „body”, czyli ciało. Różne partie jamy ustnej odpowiadają za inne nuty smakowe, dlatego niezbędne będzie płukanie ust winem oraz delikatne siorbanie.

Ocena ogólna

Ostatnia faza degustacji to ocena końcowa. To czas, kiedy jako degustator, możesz wyrazić swoją opinię i opowiedzieć o wrażeniach, jakie wywarło na Tobie dane wino. Najczęściej odpowiemy sobie na pytania, takie jak: Czy wino jest zrównoważone? Czy dominuje w nim konkretny smak lub zapach? oraz najważniejsze – Czy smakowało? Bez względu na wszystko, najistotniejsza jest nasze subiektywne zdanie. Rating win, co w tłumaczeniu oznacza ocen win, to skala przyznawana określonemu trunkowi przez jednego lub wielu ekspertów. System oceniania bazuje na dwóch kluczowych elementach: walorach smakowych oraz relacji jakości do oceny. Jedną z najpopularniejszych jest skala ocen Parkera. Dzieli się ona na notkę degustacyjną i punkty. Wartość wyjściowa wynosi 50 punktów, a za każdą dodatkową cechę wino przyjmuje kolejne. Maksymalnie trunek może zdobyć ich 100. Powszechnie uważa się, że najlepsze jakościowo wina to te, które znajdują się w przedziale od 80-95 punktów. Natomiast wina z najwyższą notą są bardzo drogie, a co za tym idzie trudno dostępne na rynku. Jednak warto zaznaczyć, że wysoka ocena wcale nie musi świadczyć o doskonałym smaku wina. Nota wystawiana przez degustatorów jest jedynie ich indywidualnym odczuciem, a wrażenia innych smakoszy mogą być zupełnie inne.

Podróże z winem

Podróże z winem to jedyne biuro w Polsce zajmujące się pełnymi atrakcji, winiarskimi wyprawami. Powstanie biura to efekt połączenia pasji i doświadczenia wielu osób. Korzystając z usług Podróży z winem zyskujemy możliwość poznania mnóstwa fascynujących ludzi, miejsc, a także wspaniałych trunków. Wyjazdy winiarskie odbywają się między innymi do: Afryki, Ameryki Południowej, Armenii, Australii i Nowej Zelandii. Wśród ciekawych miejsc nie może zabraknąć państwa takiego jak Francja, Hiszpania, Izrael, Kanada, Portugalia, USA, Słowenia oraz wiele innych. Biuro uczestniczy w wszelkich spotkaniach winiarskich, prowadzonych również na terenie Polski. W ofercie biura znajdziemy także kurs winiarski. Organizowane są wszelkiego rodzaju szkolenia i warsztaty, które osoby zainteresowane bez przeszkód mogą podjąć. Uczestnicy krok po kroku wprowadzani są w świat wina, zdobywając bezcenną wiedzę na temat produkcji trunku, szczepów win oraz metod jak degustować wino. Szeroki wachlarz kursów pozwoli każdemu przyszłemu sommelierowi poszerzyć winiarską wiedzę, jak również przyjemnie i kreatywnie spędzić czas.

Dlaczego warto skorzystać z oferty wycieczkowej?

  • Podczas podróży zapewniony jest pobyt w hotelach o najwyższym standardzie.
  • Wszystkie atrakcje ujęte w programie winiarskim są wliczone w koszt wycieczki.
  • Wybierane są hotele położone w najlepszych lokalizacjach, dzięki czemu nie marnujemy czasu na dojazdy.
  • Transfery autokarowe ograniczane są do minimum.
  • Na dłuższe trasy rezerwowane są loty samolotem.
  • W czasie lotu zagwarantowana jest fachowa opieka dwóch różnych pilotów, dzięki którym będziemy mogli czuć się w pełni bezpiecznie i komfortowo.
  • Wycieczkę oprowadzają licencjonowani polskojęzyczni przewodnicy.
  • Podróżowanie z biurem Podróże z winem są atrakcyjne cenowo.

Podsumowanie

Degustacje win to sztuka smakowania i celebracji. W tym procesie zupełnie nie liczy się szybkość, wręcz przeciwnie – aby poznać pełen aromat trunku konieczne jest zwolnienie tempa. Niezbędne staje się zaangażowanie trzech nadrzędnych zmysłów: wzroku, węchu oraz smaku. Przygotowanie degustacji nie wymaga zbyt wiele wysiłku, a jedynie przestrzegania kilku podstawowych zasad. Degustacja wina to umiejętność przydatna zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Pragniesz zostać profesjonalnym degustatorem? Nie czekaj, już dziś skorzystaj z usług biura Podróże z winem, które zapewni Ci nieograniczone możliwości rozwoju!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read