Funkcjonalne młynki do kawy – jak wybrać odpowiedni?

Podstawą przyrządzenia aromatycznej kawy o wyrazistym smaku są doskonałej jakości ziarna. Jednak nawet najlepsze z nich nie uwolnią w pełni swojego aromatu, gdy zostaną nieodpowiednio zmielone. Przedstawiamy najważniejsze informacje o młynkach do kawy, którymi warto kierować się przy zakupie.

Dlaczego warto zdecydować się na zakup młynka do kawy?

Kupowanie już zmielonej kawy jest bardzo wygodne: nie trzeba się głowić nad tym, jaki młynek wybrać. Jednak warto pamiętać o tym, że zmielona kawa z czasem wietrzeje; nie bez powodu napoje przygotowywane przez baristów smakują inaczej. Aby jak najbardziej zbliżyć się do kawiarniowego smaku i aromatu, warto zdecydować się na zakup młynka do kawy ręcznego lub automatycznego. Z jego wykorzystaniem użytkownik cieszy się wszystkimi walorami napoju ukrytymi w ziarnach.

Dodatkowym atutem młynków jest możliwość stopnia regulacji mielenia ziaren. Aby uzyskać napój idealny, należy posłużyć się inną grubością zmielenia ziaren dla ekspresu przelewowego, inną dla kawiarki, a jeszcze inną dla bezpośredniego parzenia w kubku.

Jakie cechy powinien mieć dobry młynek do kawy?

Wybór młynka uzależniony jest w znacznej mierze od preferencji użytkownika. Szeroką gamę tych urządzeń oraz nowoczesnych ekspresów do kawy można znaleźć na ekspresypolska.pl. Przedstawiamy te cechy, na które warto zwrócić uwagę:

  • Typ młynka – na rynku dostępne są wersje ręczne i elektryczne. Ten pierwszy rodzaj młynków do kawy jest znacznie tańszy, jednak wymaga od użytkownika włożenia pełnego wysiłku. Proces mielenia odbywa się ręcznie, za pomocą dedykowanej korbki. Modele elektryczne znacznie oszczędzają czas i siłę; wystarczy nacisnąć jeden przycisk, by rozpoczął pracę.

Co więcej, użytkownik ma do wyboru młynek żarnowy lub ostrzowy. Ten pierwszy typ cieszy się znacznie większą precyzją mielenia, wiąże się jednak z wyższym kosztem. Młynki ostrzowe są tańsze, jednak najczęściej nie mają jednej istotnej funkcji – regulacji stopnia mielenia.

  • Moc młynka – im wyższa, tym więcej ziaren użytkownik będzie mógł zmielić „za jednym zamachem”. To szczególnie istotne w przypadku częstego przygotowywania dużej ilości napojów.
  • Funkcje dodatkowe – najlepsze modele młynków są wyposażone w wiele ciekawych opcji. To między innymi automatyczne wyłączenie po zakończeniu pracy, bezstopniowy system regulacji mielenia czy zaprogramowanie ilości kawy potrzebnej na jedną filiżankę.

Jaki młynek do kawy wybrać? Z całą pewnością warto zdecydować się na wersję żarnową; droższą, ale znacznie dokładniejszą. Zbytnia oszczędność na sprzęcie odbija się niestety na jego jakości. Cała reszta parametrów uzależniona jest od osobistych preferencji: rodzaju ulubionej kawy, sposobu parzenia czy komfortu użytkowania. Ważne, by przed zakupem dokładnie zapoznać się ze wszystkimi właściwościami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here