Strona głównaPolecaneCzystek - skład i działanie

Czystek – skład i działanie

Czystek to niewielkich rozmiarów roślina, która dziko rośnie w Południowej Europie. W naszym kraju jest niezwykle powszechna jako ozdoba ogrodów i tarasów. Jednak ze względu na jej bogaty skład i właściwości zdrowotne, coraz częściej stosuje się ją w ziołolecznictwie. Jakie posiada działanie?

Skład i działanie czystka

Usuwa toksyny

W naturalnym leczeniu rozmaitych schorzeń wykorzystuje się przede wszystkim liście czystka. Posiadają one nieliczoną ilość antyoksydantów, które – jak wiadomo – są niezwykle potrzebne naszemu organizmowi, by zachować zdrowie, energię i witalność. Odpowiadają one m.in za „wymiatanie” wolnych rodników, które mogą być powodem powstawania wielu groźnych chorób, w tym również nowotworów. Dodatkowo stanowią swoiste wzmocnienie odporności oraz zmniejszają poziom cholesterolu LDL, więc jednocześnie zapobiegają rozwinięciu Miażdżycy.

Zapobiega stanom zapalnym

Przeciwutleniacze zawarte w czystku hamują także powstawanie stanów zapalnych w organizmie, likwidują drobnoustroje, bakterie i grzyby oraz posiadają właściwości przeciwalergiczne (np. hamują uwalnianie histaminy).

Poprawia trawienie

Regularnie picie czystka polecane jest również osobom, które pragną podkręcić swój metabolizm. Zawarte w składzie polifenole odpowiadają także za przyspieszenie przemiany materii oraz zmniejszenie obrzęków. Z tego powodu roślina ta niezwykle często gości w domach osób zmagających się z zatrzymywaniem wody w organizmie, a co za tym idzie – z opuchnięciem ciała.

Chroni przed zachorowaniem na Boreliozę

Ciekawostką jest fakt, iż zawarte w składzie antyoksydanty mogą wpływać nawet na hamowanie wzrostu bakterii Borrelia burgdorferi, o czym świadczą badania przeprowadzone przez niemieckich naukowców z University of Leipzig. Oznacza to, że regularne picie czystka może przyczynić się do ochrony organizmu przeciw zachorowaniu na powszechną ostatnimi czasy Boreliozę. Warto jednak wspomnieć, że niezbędnym elementem jest rozwaga i unikanie kleszczy w okresie od wiosny do jesieni. Samo spożywanie naparu z czystka nie będzie stanowić swoistej ochrony przed wyżej wymienioną chorobą.

Zapobiega cukrzycy

Właściwości czystka zostały udowodnione również w Turcji. Naukowcy z Gazi University wykazali, iż wyciąg z tej rośliny posiada działanie hipoglikemiczne, co oznacza, że chroni organizm przed zachorowaniem na cukrzycę. Wypijanie naparu z czystka polecane jest również diabetykom ze względu na blokowanie aktywności enzymów trawiących polisacharydy do glukozy. Naukowcy z tureckiego uniwersytetu poparli również tezę, iż składniki zawarte w czystku posiadają właściwości przeciwbólowe.

Czystek – lek czy suplement?

Niezwykle istotnym jest fakt, iż czystek stosowany jest nie tylko w postaci zaparzonego naparu, ale również jako dodatek do tabletek na gardło (ze względu na właściwości przeciwbólowe), a także jeden ze składników suplementów diety. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku jakichkolwiek chorób, czystek może stanowić jedynie wspomaganie leczenia, a nie zamiennik farmaceutyków przepisanych przez specjalistę. Picie herbaty z czystka, ze względu na bogaty skład, może stanowić swoiste uzupełnienie codziennej diety w cenne przeciwutleniacze, które – jak wspomnieliśmy – odpowiadają za wzmocnienie organizmu i poprawę ogólnego samopoczucia, a także mogą wpłynąć na uchronienie przed rozwojem chorób.

Ważnym aspektem pozostaje również fakt spożywania naparu z czystka przez osoby przyjmujące lekarstwa. W takim przypadku konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, ponieważ stosowanie niektórych ziół z lekami może spowodować działania niepożądane, takie jak zmiana działania leków. Zioła jak czystek i inne można nabyć pod adresem https://www.czasnaherbate.net/ziola-jednorodne-c-17_53.html.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read